2013 Fall Athletic Awards & Post-Season Accomplishments
Posted 11/22/2013 12:34PM

2013 STAB Fall Athletic Awards                   
2013 STAB FOOTBALL OFFENSIVE AWARD:  Jalen Harrison                  
2013 STAB FOOTBALL DEFENSIVE AWARD:  Minor Smith                   
2013 STAB BOYS SOCCER AWARD:  Fritz Berry                   
2013 STAB BOYS SOCCER COACHES AWARD:  Clayton Hanson                   
2013 FRANK STINCHFIELD SOCCER AWARD:  Jacob Goodkin                    
2013 STAB FIELD HOCKEY AWARD:  Morgan Woodrow                            
2013 STAB FIELD HOCKEY COACHES AWARD:  Julia Haney                    
2013 STAB VOLLEYBALL AWARD:  Lainey Wood                    
2013 STAB VOLLEYBALL COACHES AWARD:  Margaret Giles                
2013 STAB GIRLS TENNIS AWARD:  Emily Carden                   
2013 STAB GIRLS TENNIS COACHES AWARD:  Claire Keeler   
2013 STAB GIRLS CROSS COUNTRY AWARD:    Maddie Hunter                    
2013 STAB GIRLS CROSS COUNTRY COACHES AWARD:  Meg Pritchard                    
2013 STAB BOYS CROSS COUNTRY AWARD:  Tim Viere                   
2013 STAB BOYS CROSS COUNTRY COACHES AWARD:  Evan Colavincenzo

___________________________________________________________________________

2013 Fall Post Season Accomplishments

FIELD HOCKEY
2013 LIS Division II Champions!
Shelly Edmonds, 2013 LIS DII Field Hockey Co-Coach of the Year
All-LIS:  Sadie Bryant, Annie Cory, Lauren Gampper, Brittany Schoeb, Virginia Speidel, Morgan Woodrow
VISAA All-State Division I:  Sadie Bryant, Lauren Gampper
VISAA All-State Honorable Mention:  Morgan Woodrow

CROSS COUNTRY
All-LIS:  Maddie Hunter (2nd), Meg Pritchard (8th), Emma Colavincenzo (15th)
VISAA All-State Division I:  STAB finished in 4th place overall; Maddie Hunter (2nd), Meg Pritchard (13th)

BOYS VARSITY SOCCER
All-Prep:  Fritz Berry, Chris Strunck

FOOTBALL
ODFC Coach of the Year:  John Blake, St. Anne's-Belfield School 
All-ODFC
- 1st Team Offense:  Bredt Stockwell, Jalen Harrison, Kareem Johnson, Campbell Miller, Lee Parkhill
- 2nd Team Offense:  Gideon Elron, Brodie Phillips
- 1st Team Defense:  John Woodson, Minor Smith, Brodie Phillips, Jalen Harrison
- 2nd Team Defense:  Gideon Elron, Mason Dibblee, Rashad Kharikhawa, Kareem Johnson
- 2nd Team Specialists:  Cameron Paton
- Honorable Mention:  Rob Schotta
All-VISFA
- 1st Team Offense:  Bredt Stockwell, Jalen Harrison
- 2nd Team Offense:  Campbell Miller (Tight End)
- 2nd Team Defense:  Jalen Harrison (Punt Returner); Brodie Phillips (Defensive Back); Minor Smith (Linebacker); John Woodson (Defensive Line)

Falcon Club Football - Private School Coach of the Year:  John Blake, St. Anne's-Belfield School
Falcon Club Student Athlete Award for STAB: Lee Parkhill
Falcon Club MVP for STAB: Jalen Harrison

VOLLEYBALL
All-LIS:  Margaret Giles, Lainey Wood